نماینده رسمی پیمتاش در ایران

آیا لوله‌کشی استخر شما صحیح است؟

آیا لوله‌کشی استخر شما صحیح است؟

? ? همراهان عزیز پیمتاش پلاستیک  شما میتوانید مطلب زیر  در رابطه با لوله کشی استخر را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast027 بشنوید:

لوله‌کشی اکثر استخرهای ساخته‌شده نامناسب بوده است و از صاحبان استخرها شکایت‌های زیر را شنیده‌ایم:

  • صدای پمپ، خیلی زیاد است.
  • پمپ استخر، همیشه بسیار داغ است.
  • مهم نیست که پمپ چند ساعت کار می‌کند؛ استخر هیچ‌گاه تمیز نمی‌شود.
  • پمپ استخر را مدام عوض می‌کنم.

متأسفانه هنگامی‌ که استخر ساخته شده است، تصحیح لوله‌کشی، کمی سخت می‌شود. همچنین دیده می‌شود که معمولاً سایز پمپ‌ها بزرگ‌تر از اندازه مناسب برای استخر شنا هستند. این مقاله برای کمک به انتخاب سایز مناسب لوله‌ها قبل از ساخت استخر نوشته شده است. حال ممکن است بپرسید “چگونه می‌توانم بفهمم که لوله‌کشی استخر من به‌درستی انجام شده است؟”.

اولین مرحله لوله‌کشی مناسب استخر این است که اندازه و عمق استخری را که می‌خواهید بسازید، تعیین کنید و سپس با داشتن این اطلاعات، تعداد گالن‌های آب استخر را محاسبه نمایید. برای یک استخر استاندارد، فرمول استاندارد زیر استفاده می‌شود:

گالن کل = طول × عرض × میانگین عمق × ۷٫۵

فرض کنید سایز یک استخر متوسط مستطیلی ۱۶×۳۲ فوت، عمق یک انتها ۶ فوت و عمق انتهای دیگر آن ۳ فوت است؛ بنابراین مقدار کل آب، ۱۷۲۸۰ گالن می‌باشد. برای گردش مناسب آب، بهتر است که کل آب را هر ۶ ساعت فیلتر کنیم.

مرحله‌ی بعد، مشخص‏کردن مقدار آب گردشی موردنیاز به ازای هر دقیقه در طول ۶ ساعت است. کل آب استخر (۱۷۲۸۰ گالن) را تقسیم بر ۶ (ساعت) و سپس تقسیم بر ۶۰ (دقیقه) می‌کنیم که برابر با ۴۸ گالن به ازای هر دقیقه می‌شود؛ بنابراین شما به پمپی نیاز دارید که ۴۸ گالن آب را در هر دقیقه، در استخر گردش دهد.

مرحله‌ی بعد کمی دشوار است. نه‌تنها لوله‌کشی استخر شما باید قادر به گردش مناسب ۴۸ گالن آب باشد، بلکه باید قادر به تطبیق با گالن‌های آبی که در هر دقیقه پمپ با اندازه مناسب تولید می‌کند، باشد. همیشه خرید یک پمپ که تعداد گالن‌های دقیق آب موردنیاز را تولید کند، آسان نیست. پمپ‌های سرعت متغیر که این توانایی را داشته باشند، موجود هستند ولی بیشتر اوقات، یک پمپ با اندازه مناسب، بهترین انتخاب است. برای اینکه سایز مناسب پمپ مشخص شود، باید به منحنی سازندگان پمپ‌ها نگاه کنید.

اکثر استخرهایی که به‌درستی لوله‌کشی شده‌اند، ۴۰ فوت هد دینامیکی کل (TDH) را ایجاد خواهند کرد. این مقدار مقاومت توسط لوله‌ها تولید می‌شود.

حالا زمان اندازه‌گیری سیستم لوله‌کشی استخر فرارسیده‏است. بنا بر اعلام انجمن متخصصان استخر و سونا (APSP) و قانون ویرجینیا بیکر (VGB)، لازم است که حداکثر ۶ فوت در ثانیه آب، داخل هر خط مکش و ۸ فوت در ثانیه آب، داخل هر خط بازگشت (به‌استثنای تجهیزات خاص مانند آبشار) حرکت نماید.

بنا بر نمودار زیر، برای لوله‌کشی مناسب، سایز لوله خط مکش ۲٫۵ اینچ و سایز خطوط بازگشتی، ۲ اینچ است. بیشتر سازندگان استخر و مهندسان برای اطمینان از این‌که از حداکثر فوت در ثانیه تجاوز رخ نمی‌دهد، سایز لوله‌کشی را زیر ۵ فوت در ثانیه روی خط مکش پیشنهاد می‌کنند. هرچقدر که سرعت آب در لوله‌ها کمتر باشد، پمپ به دلایل زیر بهتر کار می‌کند:

  • عملکرد بدون صدای پمپ
  • طول عمر بیشتر پمپ
  • بازده انرژی بهتر

برای بهترین بازده انرژی، پیشنهاد شده است زمانی که به پمپ ۱ اسب بخار یا بیشتر نیاز است، از یک پمپ سرعت متغیر استفاده شود. این پمپ باید در سرعت پایین‌تری برای ۲۴ ساعت روشن شود. زمانی که پمپ استخر را در سرعت پایین‌تری به مدت ۲۴ ساعت در یک روز روشن کنید، انرژی کمتری مصرف خواهد کرد.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید