نماینده رسمی پیمتاش در ایران
 • صفحه نخست
 • مقالات
 • راهنمای نحوه اتصال لوله و اتصالات PVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف

راهنمای نحوه اتصال لوله و اتصالات PVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف

راهنمای نحوه اتصال لوله و اتصالات PVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف

شما می‌توانید مقاله زیر در رابطه با راهنمای اتصال لوله و اتصالات PVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast040 بشنوید:

اکثر چسب‌ها، حاوی ماده‌ی اتصال دهنده‌ای هستند که سخت می‌شود و سطوح مورد نظر را به یکدیگر اتصال می‌دهد. با این حال، چسب PVC عمدتاً از حلال‌هایی تشکیل شده است که پلاستیک را به طور سطحی حل می‌کنند.

چسبی که برای اتصال لوله‌های PVC مورد استفاده قرار می‌گیرد، با حل کردن پلاستیک به صورت سطحی، لوله و اتصالات را به یکدیگر می‌چسباند و سپس تبخیر می‌شود. از آنجا که حلال‌های موجود در چسب، فرار هستند، باید لوله‌ها را بلافاصله بعد از استفاده از چسب، مونتاژ کنید.

استفاده از چسب PVC در شرایط آب و هوایی گرم

در آب و هوای گرم، ۳۵ درجه سانتیگراد و بالاتر، باید ملاحظات خاصی را برای فرآیند چسب‌کاری لوله و اتصالات UPVC در نظر بگیرید تا از عدم نشتی اتصال، اطمینان حاصل شود. این چسب‌ها حاوی حلال‌های شیمیایی قوی هستند که در دمای بالا و در صورت وزش باد، سریع‌تر تبخیر می‌شوند.

هنگامی که لوله و اتصالات UPVC در محیطی روباز و یا در معرض نور مستقیم خورشید نگهداری می‌شوند، دمای سطح لوله حدود ۱۵ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای محیط خواهد بود. همانطور که می‌دانید، چسب سریع‌تر و عمیق‌تر به سطوح گرم حمله می‌کند. بنابراین، بسیار مهم است که برای جلوگیری از ایجاد حفره‌های چسب در داخل اتصالات و سوکت‌های لوله، از استفاده بیش از حد چسب در طول فرآیند اتصال خودداری شود. چسب اضافی هم باید سریعاً از سطوح اتصال پاک شود.

توصیه‌هایی جهت چسب‌کاری در شرایط آب و هوایی گرم

 • کلینرها و چسب‌ها باید در محیطی سرد و تاریک نگهداری شوند.
 • قبل از عملیات چسب‌کاری، لوله و اتصالات باید در محیطی تاریک نگهداری شوند.
 • با کشیدن یک پارچه خیس، سطوحی که قرار است به یکدیگر متصل شوند را خنک کرده و قبل از استفاده از چسب، آنها را خشک کنید.
 • توصیه می‌شود عملیات چسب‌کاری در ساعات اولیه صبح که هوا خنک‌تر است انجام شود.
 • هنگامی که چسب هنوز خیس است، باید دو سطح به سرعت به یکدیگر متصل شوند.
 • قبل از استفاده از چسب، آن را به خوبی هم بزنید یا تکان دهید.
 • قبل از تست فشار، حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید تا اتصالات به خوبی به یکدیگر متصل شوند و چسب به عمل آیند. برای لوله و اتصالاتی با سایز بالاتر از ۸ اینچ، حداقل باید ۴۸ ساعت فرصت دهید.

استفاده از چسب PVC در شرایط آب و هوایی سرد

چسب‌کاری لوله و اتصالات در دمای انجماد اصلا کار آسانی نیست. با این حال، می‌توانید با استفاده از یک چسب مناسب، کار را در این شرایط آب و هوایی هم با موفقیت انجام دهید. چسب‌های PVC در برابر آب و هوای سرد هم بسیار مقاوم بوده و قابل استفاده هستند. فرمولاسیون این چسب‌ها به گونه‌ای است که از ویژگی‌های خشک شدن متعادل و پایداری خوب در دمای زیر انجماد برخوردار هستند.

با رعایت دستورالعمل‌های استاندارد و با کمی مراقبت و صبر، می‌توان اتصال لوله و اتصالات با چسب را در دماهای پایین‌تر از ۱۵ درجه فارنهایت (۲۶- درجه سانتیگراد) نیز امکان‌پذیر ساخت. در هوای سرد نسبت به آب و هوای گرم، چسب معمولاً آهسته‌تر در سطوح لوله و اتصالات پلاستیکی نفوذ کرده و با سرعت کمتری آنها را نرم می‌کند. هم چنین در هوای سرد، پلاستیک در برابر حمله حلال مقاوم‌تر است. بنابراین، نرم کردن سطوح پیش از چسب‌کاری با استفاده از نوعی ماده‌ی اولیه خورنده یا پرایمر، بسیار اهمیت دارد. به دلیل کاهش سرعت تبخیر حلال در هوای سرد، زمان عمل‌آوری طولانی‌تری جهت برقراری اتصال نیاز است.

توصیه‌هایی جهت چسب‌کاری در شرایط آب و هوایی سرد

 • تا حد امکان، سیستم را در محیطی گرم آماده‌سازی کنید.
 • پرایمر و چسب را در محیطی گرم با دمایی بالاتر از ۴۰ درجه فارنهایت (۴ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید و مطمئن شوید که در حالت مایع باقی بمانند. استفاده از محفظه‌های کوچک‌تر برای انتقال مایعات به محل مونتاژ نیز توصیه می‌شود.
 • در صورتی که چسب در دمای خیلی پایین نگه داشته شده و به حالت ژل درآمده است، می‌توان با قرار دادن آن در یک محیط گرم (۶۰ درجه فارنهایت تا ۹۰ درجه فارنهایت / ۱۵ درجه سانتیگراد تا ۳۲ درجه سانتیگراد) به مدت ۲۴ ساعت، آن را مجدداً احیا کرد. برای سرعت بخشیدن به این روند، هرگز چسب را با حرارت مستقیم گرم نکنید. قبل از استفاده، چسب را به شدت تکان دهید.
 • رطوبت حاصل از یخ و برف را از سطوحی که قرار است به هم متصل شوند، به خصوص از انتهای لوله و همچنین اتصالات و سوکت شیرها، پاک کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که لوله، اتصالات و شیرآلات قبل از شروع استفاده از پرایمر و چسب، در دمای یکسان قرار داده شوند.
 • قبل از استفاده از چسب، از پرایمر برای نرم کردن سطوح اتصال استفاده کنید. ممکن است لازم باشد بیش از یک مرتبه از پرایمر استفاده شود. سمباده کشیدن قسمت‌هایی که توسط پرایمر آماده‌سازی شده‌اند، باعث حذف آسان برخی مواد پلاستیکی از روی سطوح اتصال می‌شود.
 • قبل از انجام عملیات تست فشار، مدت زمان طولانی‌تری را به عمل‌آوری سیستم اختصاص دهید. می‌توان از یک وسیله‌ی گرمایشی برای سرعت بخشیدن به اتصال و عمل‌آوری استفاده کرد.
 • قبل از نصب، تمام دستورالعمل‌های موجود بر روی بسته‌بندی محصول را با دقت مطالعه و بر اساس آنها عمل کنید.

چسب‌کاری در محیط‌های گرم و مرطوب

رطوبت اغلب به گرما وابسته است و تأثیر مستقیمی بر زمان عمل‌آوری چسب دارد. هرچه محیط مرطوب‌تر باشد، فضایی که در هوا برای تبخیر حلال وجود دارد، کمتر است. قاعده‌ی کلی در اینجا این است که لوله‌ها در محیط‌های مرطوب یا نمناک، باید ۵۰ درصد بیشتر از زمان گفته شده، عمل‌آوری شوند.

در شرایط آب و هوایی مرطوب به ۵۰% زمان بیشتری نیاز است.

در شرایط آب و هوایی مرطوب به ۵۰% زمان بیشتری نیاز است.

نتیجه گیری

برای اتصال لوله‌ها و اتصالات PVC، از چسب‌های مخصوصی استفاده می‌شود که به Solvent Cement معروف هستند. برند HYDRO&SEAL، سبد کاملی از انواع چسب PVC برای کاربردهای مختلف و کلینر و پرایمر، برای آماده‌سازی سطوح پیش از چسب‌کاری، را به بازار عرضه کرده است. این چسب‌ها، دیواره‌ی داخلی اتصال و دیواره‌ی داخلی لوله را به صورت سطحی در خود حل کرده و به این ترتیب، اتصالی بسیار قوی و فاقد هرگونه درز و نشتی را در سطح مولکولی ایجاد می‌کنند.

دما و رطوبت هوای منطقه، از عوامل مهمی هستند که می‌توانند بر کیفیت فرآیند چسب‌کاری تاثیر بگذارند. به همین دلیل، در این مقاله، به بررسی نکاتی پرداختیم که برای استفاده از چسب‌های PVC در شرایط آب و هوایی مختلف ضروری هستند. توجه به این نکات باعث می‌شود که مونتاژ سیستم‌های لوله‌کشی PVC با استفاده از چسب، در تمام طول سال و در مناطق مختلف کشور امکان‌پذیر باشد و از آب‌بندی ۱۰۰% سیستم نیز اطمینان حاصل شود.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید