نماینده رسمی پیمتاش در ایران
 • صفحه نخست
 • مقالات
 • راهنمای نحوه اتصال لوله و اتصالات PVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف

راهنمای نحوه اتصال لوله و اتصالات PVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف

راهنمای نحوه اتصال لوله و اتصالات PVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف

برخلاف اکثر چسب ها، که حاوی ماده اتصال دهنده ای هستند به طوری که این ماده باید عملیات سخت شدن را انجام دهد، چسب PVC عمدتا از حلال هایی تشکیل شده است که پلاستیک را درخود حل می کند. چسبی که لوله کش ها برای لوله و اتصالات PVC از آن استفاده می کنند، لوله ها را با حل کردن سطحی پلاستیک به یکدیگر چسبانده، سپس تبخیر می شود. از آنجا که حلال های موجود در چسب فرار هستند، شما باید لوله ها را به سرعت بعد از استفاده ازچسب، مونتاژ کنید.

استفاده از چسب UPVC در شرایط آب و هوایی گرم

در شرایط آب و هوای گرم، ۳۵ درجه سانتیگراد و بالاتر، باید ملاحظات خاصی برای فرایند چسب کاری لوله و اتصالات PVC درنظر گرفته شود تا از عدم نشتی اتصال اطمینان حاصل شود. این چسب ها حاوی حلال های شیمیایی قوی هستند که در دماهای بالا و در هنگام وزش باد، سریعتر تبخیر می شوند.

هنگامی که لوله های PVC در مناطق روباز و یا در زیر نور مستقیم خورشید نگهداری می شوند، دمای سطح لوله حدود ۱۵ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای محیط خواهد بود. چسب سریعتر و عمیق تر به سطوح گرم حمله می کند. بنابراین، بسیار مهم است که برای جلوگیری از ایجاد حفره های چسب در داخل اتصالات و سوکت های لوله، از استفاده بیش ازحد چسب در طول فرآیند اتصال خودداری شود. چسب اضافی باید سریعاً از سطح اتصالات پاک شود.

توصیه هایی جهت چسب کاری در شرایط آب و هوایی گرم

 1. کلینر ها و چسب ها باید در یک محیط سرد و تاریک نگهداری شوند.
 2. لوله ها و اتصالات قبل از عملیات چسب کاری باید در یک محیط تاریک نگهداری شوند.
 3. سطوحی که قرار است به یکدیگر متصل شوند باید با کشیدن یک پارچه خیس خنک و قبل از استفاده از چسب خشک شوند.
 4. توصیه می شود در ساعات صبحگاهی که هوا خنک تر است عملیات چسب کاری انجام شود.
 5. هنگامی که هنوز سطوح بوسیله چسب خیس هستند، باید دو سطح به سرعت به یکدیگر متصل شوند.
 6. قبل از استفاده از چسب ، آن را به خوبی هم زده یا تکان دهید.
 7. قبل از اعمال فشار بر سیستم، حداقل ۲۴ ساعت اجازه دهید تا اتصالات بهم چسبیده، عمل آیند. برای اندازه های بالاتر از ۸ اینچ حداقل باید ۴۸ ساعت فرصت دهید.

استفاده از چسب UPVC در شرایط آب و هوایی سرد

کار کردن در دمای انجماد هرگز آسان نیست، اما گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است. برای چسب کاری لوله و اتصالات PVC در این شرایط آب و هوایی، می توانید با یک چسب مناسب این کار را با موفقیت انجام دهید.

چسب لوله و اتصالات PVC از لحاظ مقاومت در برابر آب و هوای سرد بسیار عالی هستند و تقریباً برای کلیه موارد کاربردی می توانند استفاده شوند. این چسب ها به گونه ای فرموله شده اند که دارای ویژگی های خشک کردن متعادل و پایداری خوبی در دمای زیر انجماد هستند. با رعایت دستورالعمل های استاندارد و با استفاده از کمی مراقبت و صبر، می توان اتصالات متصل شده با چسب را در دماهای پایین ۱۵درجه فارنهایت (۲۶- درجه سانتیگراد) انجام داد.

در هوای سرد نسبت به آب و هوای گرم، چسب درون سطوح لوله و اتصالات پلاستیکی آهسته تر نفوذ کرده و با سرعت کمتری آن را نرم می کند. هم چنین در هوای سرد، پلاستیک در برابر حمله حلال مقاوم تر است. بنابراین، پیش نرم کردن سطوح با یک ماده اولیه خورنده یا پرایمر، بسیار مهم است. به دلیل کاهش سرعت تبخیر حلال در هوای سرد، زمان عمل آوری طولانی تری جهت برقراری اتصال نیاز است.

نکاتی که باید در هنگام چسب کاری در هوای سرد به آن دقت شود:

 1. تا حد امکان سیستم را در یک محیط گرم آماده سازی کنید.
 2. درهنگام عدم استفاده، مقادیر زیادی از پرایمر و چسب را در یک مکان گرم بالاتر از ۴۰ درجه فارنهایت (۴ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید و مطمئن شوید که در حالت مایع باقی بمانند. استفاده از محفظه های کوچکتر برای انتقال مایعات به محل کار مونتاژ توصیه می شود.
 3. در صورتی که چسب در دمای خیلی سرد نگه داشته شده و به حالت ژل است، می توان با قرار دادن آن در یک محیط گرم (۶۰ درجه فارنهایت تا ۹۰ درجه فارنهایت / ۱۵ درجه سانتیگراد تا ۳۲ درجه سانتیگراد) به مدت ۲۴ ساعت دوباره آن را احیا کرد. برای سرعت بخشیدن به روند، سعی نکنید آن را به طور مصنوعی گرم کنید. قبل از استفاده، چسب حلالی را به شدت تکان دهید.
 4. رطوبت حاصل از یخ و برف را از سطوحی که قرار است بهم متصل شوند، به خصوص از انتهای لوله و همچنین اتصالات و سوکت شیرها از بین ببرید.
 5. اطمینان حاصل کنید که لوله، اتصالات و شیرآلات قبل از شروع استفاده از پرایمر و چسب در دمای یکسان قرار دارند.
 6. قبل از استفاده از چسب از پرایمر برای نرم کردن سطوح اتصال استفاده کنید. ممکن است بیش از یک مرتبه استفاده، لازم باشد. هنگام کشیدن سمباده روی قسمت هایی که توسط پرایمر آماده سازی شده اند، باعث حذف آسان برخی مواد پلاستیکی از روی سطوح مورد اتصال می شود.
 7. قبل از انجام عملیات تست فشار، مدت زمان طولانی تری را برای عمل آوری سیستم اختصاص دهید. از یک وسیله حرارتی می توان برای سرعت بخشیدن به زمان تنظیم و عمل آوری استفاده کرد.
 8. قبل از نصب، تمام دستورالعمل های موجود روی برچسب های محصول را با دقت بخوانید و دنبال کنید.

محیط های گرم و مرطوب

رطوبت اغلب به گرما وابسته است و نیز تأثیر مستقیمی بر روی زمان عمل آوری چسب دارد. هرچه یک محیط مرطوب تر باشد، فضای کمتری در هوا برای حلال وجود دارد تا تبخیر شود. قاعده کلی در اینجا این است که لوله ها در محیط های مرطوب یا نمناک، باید ۵۰ درصد بیشتر از زمان گفته شده، عمل آوری شوند. در شرایط آب و هوایی مرطوب به ۵۰% زمان بیشتری نیاز است.

همراهان عزیز شما میتوانید پادکست آموزشی با راهنمای نحوه اتصال لوله و اتصالات UPVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف را در ArianPoolCast040 بشنوید :

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید