نماینده رسمی پیمتاش در ایران

لوله‌کشی استخر

لوله‌کشی استخر
  • چرا میزان ورود و خروج آب استخر بیشتر از پمپ به سایز لوله بستگی دارد؟
  • کاویتاسیون چگونه باعث آسیب به پمپ می شود؟
  • چگونه می توان در آب و هوای سردسیر مانع از منجمد شدن لوله ها شد؟

 

متأسفانه یکی از بخش‌هایی که در پروژه ساخت استخر جدید نادیده گرفته می‌شود، سایز لوله‌کشی است. این مسئله، مهم‌ترین جنبه‌ای است که باید در مورد آن بدانید. ورود و خروج آب استخر، بیشتر به سایز لوله بستگی دارد تا سایز پمپ. شما می‌توانید یک پمپ بزرگ همراه با لوله بزرگ نصب کنید، ولی نمی‌توانید یک پمپ بزرگ با لوله کوچک برای استخر نصب کنید. به دلیل حجم آبی که از طریق لوله‌های بزرگ‌تر در مقابل لوله‌های کوچک‌تر جریان می‌یابد، بهتر است از لوله ۲٫۵ اینچ و پمپ hp 4/3 به‌جای لوله ۱٫۵ اینچ و پمپ hp 1.5 استفاده کنید. اگر لوله‌کشی استخر ۱٫۵ اینچ باشد و از پمپ hp 2 برای گردش آب استفاده کنید، به دلیل نیروی مصرف‌شده برای انتقال آب بیشتر از ظرفیت لوله‌ها، باعث ایجاد آسیب برای پمپ می‌شوید. به این پدیده کاویتاسیون گفته می‌شود؛ به این معنی که در پمپ، حفره یا حباب ایجاد می‌شود. زمانی که حباب‌ها برای رفتن به منطقه پُرفشارتر (لوله) تلاش می‌کنند، دچار فروپاشی می‌شوند. این امر، باعث لرزش، ایجاد سروصدا، آسیب به تجهیزات پمپ، افت بازدهی و عدم دستیابی به فشار تعیین ‏شده می‌شود.

آیا یک لوله ۱٫۵ اینچ به‌اندازه‌ی نصف یک لوله‌ی ۳ اینچ، آب را منتقل می‌کند؟ درست است که ۳=۲×۱٫۵ اما در واقع یک لوله‌ی ۳ اینچ، gpm 275 و یک لوله ۱٫۵ اینچ، gpm 85  (یک سوم لوله ۳ اینچ) آب را انتقال می‌دهد.

اندازه لوله استخر هنگام تعیین اندازه پمپ مناسب برای استخر، مهم است. هرچقدر اندازه قطر لوله بزرگ‌تر باشد، آب بیشتری می‌تواند از طریق آن جریان یابد. به‌عنوان یک قانون کلی، سرعت آب درون لوله نباید بیشتر از ۶ تا ۷ فوت بر ثانیه باشد. برای جزئیات بیشتر، می‌توانید از جداول اندازه‌گیری لوله استفاده کنید.

لوله‌کشی استخر

۱٫۵ Inch Pipe ۴۴ GPM
۲٫۰ Inch Pipe ۷۸ GPM
۲٫۵ Inch Pipe ۱۲۰ GPM
۳٫۰ Inch Pipe ۱۶۰ GPM

برای حفاظت در برابر فرونهشت سطح خاک، جابجایی و انجماد لوله‌ها، لوله‌کشی استخر باید حدود ۲ فوت زیر زمین نصب شود. اگر در منطقه آب و هوایی سردسیر زندگی می‌کنید، قبل از منجمدشدن خطوط و تجهیزات، باید توسط یک کمپرسور یا دمنده کوچک، نسبت به تخلیه آب درون لوله‌ها و تجهیزات اقدام کنید. بعد از تخلیه آب، برای جلوگیری از بازگشت آن به درون لوله‌ها در زمستان، خطوط بازگشت و اسکیمرها را با گذاشتن درپوش مسدود می‌کنیم.

 

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید